logo ilanları

logo tasarım

Logo nedir? Lafız anlamı olarak kaynak karşıtlığı dilimizde amblem olan, bir hizmetin, faaliyetin, organizasyonun yapkaloriı, anlamını, karakterini sembolize eden şekillerdir. Bir logo tasarımı anlamsal olarak hizmetletmenin veya organizasyonun kazık olarak yaptığı hizmeti sembolize edebileceği kabil, markanın kendi anlamı ile de sembolleştirilebilir, ayrıca bazı çhileışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı içerik ve anlamlara sahip olur.

Sorusu sorulduğunda kelime anlamının dışında, birbir hayli logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasarım esnasında tasarımı yapacak olan kişi veya kuruma neyin ve ne aktarıldığı az çok önemlidir. öbür taraftan logo tasarım çhileışmasını yapacak kişi veya kurumun sizi ne anladığı ve logo çhileışmanızı ne değerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çhileışma sizin, hizmetletmenizin ve bundan ahir çhileışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasarım çhileışması” olacaktır.

Logo sadece şekil ve sembol değil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin değhizmettirilmiş ve düzenlenmiş hali veya bellik için yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çhileışmalara logo değil, logotype denilir. Logotype birden çok iş sahaı ile faaliyette kâin şirketler için elan çok tercih edilebilir. Yekta bir sektörde hareket gösteren hizmetletmelerin çoğunlukla logoları bölümü oyun paha. Fakat birden bir tomar bölüm ile uğraşılıyorsa tüm sektörleri logoda afişlemek imkansızdır.

Logo ne hizmete yarar?
İşletmeler için logo veya logotype eğer olmazsa olmazlardandır. Her ne markası olmayan bir pres eğer olmazsa logo veya logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz çağ aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile yan yana gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, tamam aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Müstamel halini düşünmeye çhileışın. Markaların logoları olmadan cidden bellik olmaları üzere imkansızdır.

Bu sebeple hizmetletmenize kurumsal bir niyet hazırlayarak yolunuza ciddi adımlarla devam edebilmek namına “logo tasarım” çhileışması ile kellelayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon kabil bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazkaloriı (logotype) ifade paha. Ticari markaların, kurumların ve ayrıca bazen kişilerin bir surette tanınmasını sağlayan hizmetaretlerdir. Tipik bir logo firmaların ayrım edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayan renk, font, şekil ve görsellerdir.

Merasimsiz, hafif anlaşılır, kanalırlanması hafif, kabil başüstüneğunca az skorda renkten oluşorospuıdır. Her çmüsavi baskı ve boy bos tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı, çok değersiz ölçülerde detaylar kaybolmamalı, çok kocaman ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Gayrı şirket ya da ürünlere ilişkin logolar ile karışıklığa saik vermemeli, ayrıca çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya kocaman dokunca verir.

Logo layihamcıyı değil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun layihamcısı Paul Rand’e gereğince logoyu üreten layihamcıdır fakat oluşturan firmanın kendisidir. İlgili tesisun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin içeriğine makul olmalıdır. Başkaca kurumun kendisini ne tanımladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler olduğunu bilmek logonun tasarım aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin tarafıaralık lazım rengi lazım şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü çağ birlikte dürüstılda sözıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilişkin ürün ya da şirket için logo tasarlanacağı çağ o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri için bilgelik sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı çağ simgenin taşıyacağı anlam bakımında bu bilgelik çok önemlidir.

logo tasarım